Comparatii economice dintre
Statele Unite ale Americii si Uniunea Europeana

Nume Statele Unite ale Americii
Forma teritoriala stat
Forma administrativa republica
Localizare continent America
Suprafata 9 372 614 km2
Populatia 276 000 000 loc
Diviziuni administrative state
Numar de state 51
Capitala Washington DC
Anul dobandirii independentei 1776
Actul care a pus baza infiintarii Declaratia de Independenta

Nume Uniunea Europeana
Forma teritoriala uniune de state
Structura politica organizatie hibrida interguvernamentala si supranationala
Forma administrativa uniune
Localizare continent Europa
Suprafata 3 798 200 km2
Populatia 501 000 000 loc
Diviziuni administrative state independente
Numar de state 27
Capitala Strasbourg/Bruxelles
Anul dobandirii independentei 1951
Actul care a pus baza infiintarii Tratatul de la Maastricht
Criterii de comparatii generale
Nr. crt.DescriereSurseleAn documentatieSUA [p]UE [p]
1In top 13 cele mai mari banci din lume, prima banca europeana BNP Paribas ocupa locul 3 pe cand prima banca americana J.P. Morgan Chase ocupa locul 8 https://www.thetealmango.com/featured/targest-banks-in-the-world/202101
2Cea mai profitabila companie din lume in 2013 este Apple, companie americana nu europeanaCNN Money201310
3General Motors, a fost liderul de piata in domeniul automobilelor pentru 77 de ani consecutivi, din 1931 pana in 2007, mai mult decat orice alta companie din lume, deci si Uniunea EuropeanaInternet201310
4Aeroportul cu cel mai mare trafic de calatori din lume (world busiest airport), in perioada 2001-2013 este United States Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport, situat in SUA nu in Uniunea Europeana.Airports Council International (ACI)201310
5Aeroportul cu cel mare trafic de marfa din lume - world's busiest airport by cargo trafic - in perioada 2002-2009 a fost Memphis International Airport, dupa 2010 a cazut pe locul II dar oricum peste aeroporturile din Uniunea Europeana.Airports Council International (ACI)201310
6Cel mai puternic supercomputer din SUA - Titan (Cray) - 27113 Petaflops. Cel mai puternic supercomputer din UE - JUQUEEN (IBM, Germany) - 5872 Petaflops. A se vedea diferenta mare de FLOPS si faptul ca IBM e tot companie americana !Internet201310
7In Statele Unite ale Americii se inregistreaza 13 decese la 37 de cazuri de cancer, iar in Uniunea Europeana se inregistreaza 13 decese la 30 de cazuri de cancerRomania Libera - editia online201310
8In transportul aerian, la fiecare 1000 de pasageri se pierd 14 bagaje in Uniunea Europeana, pe cand in SUA se pierd numai 5.Comisia Europeana, http://ec.europa.eu/news/transport/090731_en.htm201310
9Statele Unite ale Americii si-a demonstrat superioritatea tehnologica: NSA a putut spiona convorbirile cancelarului german Angela Merkel si a altor oficiali europeni timp de cel putin 10 ani, fara ca serviciile de spionaj european sa-si dea seama. Internet, Mass Media201310
10Cel mai mare lant de hypermarketuri din lume este compania americana WalMart cu sediul in Bentonville, Arkansas SUA. A doua companie de retail este Carrefour , din Uniunea Europeana, cu sediul in Levallois-Perret, France.Internet201110
11Cel mai mare accelerator de particule se afla in Uniunea Europeana si nu in SUAInternet201001
12Cele mai mari companii producatoare de software sunt Microsoft si Oracle din SUA, compania SAP europeana ocupand locul IIIForbes Global 2000201010
13Cel mai mare producator de software Oracle - companie americana a dat in judecata SAP - cea mai mare companie software din Uniunea Europeana, si a castigat; motivul fiind ca programatorii europeni de la TomorrowNow, divizie SAP, a efectuat mii de copii de programe protejate de copyright ob√ĺinute prin accesarea ilegal√£ a materialelor electronice disponibile pe site-urile de suport clienti ale Oracle.Internet, http://www.bloomberg.com/news/2010-11-23/sap-must-pay-oracle-1-3-billion-over-unit-s-downloads.html201010
14In august 2008 si decembrie 2009 tavanul cladirii Louise Weiss, una din sediile parlamentului Uniunii Europene de la Strasbourg, s-a prabusit (de 2 ori). In SUA, nu s-a prabusit niciodata tavanul Capitoliului - sediul unde isi desfasoara activitatile Congresul American. De remarcat ca cladirea parlamentului european nu avea nici 10 ani de cand a fost construita, deci era relativ noua.Internet, Mass Media201010
15In 2007 in cladirea parlamentului european de la Strasbourg s-a gasit o cantitate alarmanta de azbest. In 2002 in instalatia de apa curenta s-a gasit bacteria care provoaca legioneloza. Asemenea probleme, periculoase pentru santate, sunt specifice tarilor sarace. In cladirea capitoliului american, locul unde isi desfasoara lucrarile Congresul, nu au avut loc asemenea incidente.Internet, EU Observer201010
16In Statele Unite s-a trecut integral la televiziunea digitala si HD inainte de tarile Uniunii Europene - si ma refer la tarile mai bogate ale Uniunii Europene care inca mai folosesc televiziune analogicaInternet200810
17Odata cu cresterea mondiala a pretului petrolului, statele din Uniunea Europena au avut cel mai mult de suferit; miscari de protest au aparut in toate tarile Uniunii Europene. Nu acelasi lucru s-a intamplat in SUA. Rezerva nationala de petrol a Statelor Unite este suficient de mare astfel ca nu au izbucnit miscari de protest.TV Romania 1200210
18Importanta presedintelui SUA este mai mare decat cea a presedintelui Uniunii Europene. Presedintele SUA se implica in problemele globale ale lumii intregi; presedintele Uniunii Europene se implica mai ,mult in problemele UniuniiMass Media, Television200210
19Numarul de asasinate prezidentiale este mai mare in SUA ca in Uniunea EuropeanaIstoria contemporana200201
20Cele mai multe servere WEB si cele mai multe servicii Internet gratuite si negratuite sunt in SUA, nu in Uniunea Europeana.cotidianul Romania Libera, Radio Europa Libera200210
21Comertul electronic este mai dezvoltat in SUA decat in Uniunea EuropeanaRadio Romania Actualitati, Radio Europa Libera200210
22Prima Rezervatie Nationala din lume - Yellowstone - USATV Romania 1200110
23In parcul Yellowstone focul a avut efecte pozitive asupra naturii. In Uniunea Europeana focul are efecte distrugatoare asupra vegetatiei. Incendiul din sec XIX din parcul Yellowstone, spun specialistii , a avut efecte pozitive asupra vegetatiei din zona. Asa ceva nu s-a intamplat in EuropaTV Romania 1, documentar in limba maghiara200110
24In SUA s-a infiintat primul oras din lume in care peste 30 % din energia consumata este solara (Sacramento). Nicaieri in Uniunea Europeana nu exista un oras care sa fie alimentat in proportie mai mare de 30 % cu energie solara, care se pare ca e energia viitorului cand vor dispare combustibilii lichizi.TV Romania 1200110
25In Uniunea Europeana exista Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare, deci europenii au inca nevoie de reconstructie si dezvoltare; In SUA nu exista Banca Americana pentru Reconstructie si Dezvoltare.Mass media200110
26In SUA s-a inventat Internetul odata cu aparitia ARPANET-ului care a interconectat in 1969 4 noduri: 3 universitati si un institut de cercetare totate americane. Solutia conectarii mai multor sisteme de calcul apare la Universitatea Stanford, US. Internet200110
27Recordul de premii Nobel este atins in SUA, nu in Uniunea Europeana. Romania Libera, Internet200110
28Canalul muzical de televiziune MTV (America) (1981) a fost creat inainte de MTV Europe (1987)Internet200110
29In topul celor mai influente 100 de companii IT din lume, companiile din SUA sunt majoritare, cele din UE sunt minoritarePC Magazine Romania200110
30Site-urile universitatilor din SUA au extensia edu; site-urile universitatilor din UE au extensia tarii din care fac parte. E normal ca site-ul oficial al unei institutii de invatamant educationale sa aiba extensia edu. ICANN200110
31Numarul de cosmonauti lansati in spatiu de SUA este mai mare decat numarul de cosmonauti lansati de UEPresa audiovizuala200110
32Firma V-SYNC (Japonia) care produce magnetofoane electronice cu fibra optica pe sistem MUSIC POD a anuntat ca pana in anul 2005 vor fi lansate pe piata 50000 de asemenea magnetofoane in Europa, 20000 in Coreea de Sud si 70000 in SUA. Deci 70000 > 50000. Cotidianul Romania Libera200110
33Suprematia in invatamant si cercetare stiintifica o detine SUA care aloca cel mai mare procent din PIB dintre toate tarile lumii, inclusiv cele ale Uniunii EuropeneCotidianul Romania Libera200110
34Statuia Libertatii din SUA a fost construita de Franta, deci in Uniunea Europeana.Internet200101
35Sediul ONU - organizatie interguvernamentala ce cuprinde cele mai multe state din lume - este situat in New York, SUA nu in Uniunea Europeana.Internet200110
36Sediul NATO - alianta militara interguvernamentala care cuprinde printre altele tari din Uniunea Europeana si SUA are sediul in Brussel-Uniunea Europeana nu SUA.Internet200101
37Numarul de zgarie nori din SUA este mai mare decat cel din Uniunea Europeanaskyscraperpage.com200110
38Cel mai mare megalopolis din Uniunea Europeana - Blue Banana ( Liverpool-Manchester-Leeds-Birmingham-London-Brussels-Antwerp-Amsterdam-Rotterdam-The Hague-Luxembourg-Rhine-Ruhr-Frankfurt am Main-Munich-Stuttgart-Strasbourg-Basel-Z√ľrich-Turin-Milan)(110 millioane locuitori) este mai mare decat cel mai mare megalopolis din SUA (Great Lakes (54 milioane locuitori in 2000, 59 milioane in 2012) - care cuprinde si orase din Canada sau North East Megalopolis - 49.6 milioane locuitori)Internet, OECD200101
39Pentru prima data in lume presedintele unui stat s-a adresat poporului direct prin Internet, si aceasta s-a intamplat in SUA, nu in Uniunea EuropeanaTV Romania 1200110
40Prima tara din lume care a trecut din era revolutiei industriale in era informatica este SUA (declaratia lui Bill Clinton la CNN, 2000)CNN200110
41Cea mai inalta cladire din locuibila pana la ultimul etaj este situata in Chicago, SUA, si nu in Uniunea Europeanaskyscraperpage.com200010
42Postul de radio independent Europa Libera este finantat de Congresul Statelor Unite si CIA si nu de Uniunea Europeana. Cel putin macar redactiile pentru limbile din Europa de Est, din 1950 pana in 1990 ar fi trebuit sa fie finantate de Uniunea Europeana Radio Europa Libera199510
Scor subiecte de comparatii generale366
Criterii de comparatii economice
Nr. crt.Obiectele comparatieiSursaAn documentatieSUAEUSUA [p]UE [p]
1Numar de caractere in numele englez al organizatieiWorldFactbook20072211310
2PopulatieWorldFactbook200730382464049101868301
3Suprafata [km2]WorldFactbook20079826630432478210
4Nr de orase mari >= 5 000 000 locWorldFactbook20070000
5Buget venituri [trillion]WorldFactbook20072.568010
6Buget cheltuieli [trillion]WorldFactbook20072.73010
7PIB - paritatea puterii de cumparare [trillion]WorldFactbook200713.8414.3801
8PIB - rata de schimb [trillion]WorldFactbook200713.8416.6201
9PIB - real [%]WorldFactbook20072.2301
10PIB - pe persoanaWorldFactbook2007458003230010
11Rata cresterii industriale [%]WorldFactbook20070.52.701
12Energie electrica productie [trillion kWh]WorldFactbook20074.0623.0210
13Consum de energie electrica [trillion kWh]WorldFactbook20073.8162.8210
14Petrol productie [million bbl/day]WorldFactbook20078.3222.87410
15Consum petrol [million bbl/day]WorldFactbook200720.814.5510
16Productie gaze naturale [billion cu m]WorldFactbook2007490.8215.410
17Consum de gaze naturale [billion cu m]WorldFactbook2007604496.110
18Linii telefonice [million]WorldFactbook200717223801
19Abonati telefonie mobila [million]WorldFactbook200725546601
20Statii Radio UMWorldFactbook2007478993010
21Statii Radio UUSWorldFactbook200789611365501
22Statii radio USWorldFactbook2007197101
23Statii de televiziuneWorldFactbook20072218010
24Servere Internet [million]WorldFactbook200728250.510
25Utilizatori internet [million]WorldFactbook200722324701
26AeroporturiWorldFactbook200714947339310
27HeliporturiWorldFactbook200714610010
28Linii ferate [km]WorldFactbook200722661223643601
29Sosele [km]WorldFactbook20076430366526916310
30Cai maritime [km]WorldFactbook2007410095233201
31Linii aeriene [km]WorldFactbook20070000
Scor criterii de comparatii economice1712
Totaluri generale
Scor total5318

eXTReMe Tracker
© 1999 - 2022 (site) © 2000 - 2022 (pagina) Dan Mihaiu, Europa, Romania
Privacy policy   Main site